2013/10/30

Chanel, az egyetlen


Inspiráló, megindító, legendás. GABRIELLE COCO CHANEL életútja és korszakalkotó invenciói megérnek egy misét, kiváltképp azoknak, akik egyszercsak elvesztették szenvedélyüket a divat iránt. A valódi úttörő, velős és forradalmi attitűd iránt, mellyel senkiként is történelmet lehet csinálni. Coco, az örök IKON. Klasszikus. 

A Chanel tisztelgése Chanel előtt, 9 fejezetben.  








A következő pedig a kedvencem.
A nagy visszatérés, bukás, méltóság, tartás.
Győzelem.
Történelem.






2013/10/28

Deneuve, Isten éltesse



CATHERINE DENEUVE. Neve mára intézménnyé vált, önálló jogán. Csábító, stílusos és verhetetlenül fagyos, a franciák nemzeti IKONja, 19 éves kora óta pedig megdönthetetlen gall SZEXSZIMBÓLUM. Bár idén 70-ik életévét tölti, vonzóbb és karizmatikusabb, mint valaha. Egy hete, október 22-én született. 22 fotó a színészlegendáról. Tisztelgés a nagymesternő előtt.

Catherine Deneuve 1961-ben férjével, Roger Vadimmal, aki rendezőként első filmszerepét adta. 

1964, London. A jobb oldalon Roman Polanski.

Iszonyat, 1965.

Yves Saint Laurent múzsájaként 1966-ban.

2013/10/25

Úgy menő, ahogy van



Kate Moss új szerepkörbe lép, és ez egy nem várt fordulat. Komolyan. 


Pózol, vonul, tervez. Dohányzik. Ezt pedig talán még többet, mint az előbbi hármat együtt véve. Aztán persze jól is néz ki: valahányszor kilép az utcára, sikkesre hegyezett stílusától elalél érzékeny közönsége. Nincs mit tenni, KATE MOSS pazar pedigrével rendelkezik még 39 évesen is, kapott is az alkalmon a brit Vogue főszerkesztője, s felkérte divatszerkesztőnek. Hogy az állásinterjún mi történhetett, nem tudom. Hogy mi fog a divatiparban történni ezután, azt még kevésbé, a lépés ugyanis történelmi. Rég nem tett ugyanis ehhez hasonló merész lépést egyetlen magazin sem.   
Stílusérzékkel és attitűddel bíró társasági hölgyeket legutoljára a ’60-as években volt bevett szokás szerkesztőnek felkérni. Akkoriban a belépő a két említett hendikepp volt, és egy íratlan elvárás: színt és eredetiséget kell vinnie az új munkatársnak a lapba. Egy friss perspektívát, mely gazdagítja a lapot. Heroikus kor volt ez, a divat fénykora, mikor a jó ízlés nem szégyen, hanem csodálat tárgyát képezte. DIANA VREELAND, előbb a Harper's Bazaar munkatársaként, majd az amerikai Vogue főszerkesztőjeként úttörője volt a koncepciónak: a szerkesztőknek első számú feladatuk, hogy brillírozniuk kell. Befogadni az őket körülvevő világ vibrálását és a magazin médiumán keresztül inspirálni, inspirálni, inspirálni. Látásmódot váltani. 
Kate Moss érzékeny. Könnyed stílusa, attitűdje, modora utánozhatatlan. Hogy ezt képeken képes lesz-e megfogalmazni, az szerintem nem vitás, ahogyan az sem, hogy fejlődni is fog a kezdeti állásfoglalásaihoz képest. Ami azonban fontos üzenettel bír, hogy ezzel a lépéssel közelebb kerültünk ahhoz, ami a divatipar valójában. Egy kreatívok, és nem csinovnyikok dominálta biznisz. Példaadó.  



2013/10/23

Ezt hallottam



TÍZ-TIZENEGY DOLOG, AMIT Isabel Marant-RÓL HALLOTTAM. ELÉG JÓK. KOLLEKCIÓJA NOVEMBER 14-TŐL LESZ KAPHATÓ VILÁGSZERTE A H&M ÜZLETEIBEN, ÉS MONDANOM SEM KELL, IMÁDOM. AKAROM MONDANI: J'ADORE!


 #1     Három mamája volt, trükkjeit is tőlük leste el. Édesanyja igazi bohém volt, szabad szellem, hordott ő aztán mindent mindennel. A papa második felesége ellenben egy karibi nő lett, aki odáig volt a '80-as évek párizsi divatért: burzsoákat meghazudtoló allűrrel hordta a legelegánsabb Mugler és Yves Saint Laurent kreálmányokat. Isabel harmadik édesanyja dadusa volt, aki szintézist teremtett. 


  #2    Őszülő haja egy darabig zavarta. Aztán legyintett. „Ilyen a természet, ez vagyok én!” Azóta kócos kontyban hordja feje tetején és divatot indít természetes attitűdjével. A stílus kortalan.
 

   #3    A divatközeg fárasztja, munkanapjait pedig a Párizs melletti Fontainbleu közelében lehorgonyzott lakókocsijukban piheni ki. Az egész család. Apelláta nincs, Isabel péntek este mindenkit összepakol. Sem áram, sem folyóvíz. Csak a folyó és a vadélet; zen, nyugalom, tisztaság. Ha kell, fát is vág.


    #4    Stílusikonról nem fantáziál. Persze viccesen megjegyzi: nőideálja Serge Gainsbourg. Sokatmondó, frappáns!



     #5    Már gyerekként pontosan tudta, hogyan akar kinézni. Valószínűleg azt is, mit szólna hozzá édesapja, ha az általa átalakított régi kasmírköntöseibe menne reggel iskolába. Talán ezért is döntött úgy, hogy a békesség kedvéért inkább pár sarokkal arrébb öltözik fel úgy igazán az iskolába menet a szatyorból, amit extraként magával vitt reggelente.


 #6    Egy negyven éves piros robogón szlalomozik Párizs utcáin. Reggelente kilenc éves gyerekével is, mikor iskolába viszi. Azt mondja, le kellene cserélnie lassan. Kezd kiszámíthatatlanul fogni a fék néha. 


 #7    Szeret főzni, leginkább egyszerűbb dolgokat. Friss alapanyagokból, ropogós zöldségekből afféle mediterrán konyhát művelni: sok apró fogást az asztalra.
  

  #8    Imádja a szantálfa illatát. Delhiben szerzi be parfümét, ami egy különleges koncentráltságú olaj. Ezt mázolja nyakszirtjére.
  

  #9    Az ajándékozással hadilábon áll, mert nehéznek találja a tökéletes darabot megtalálni. Egy formula azonban bejött neki az évek során: olyan könyveket adni, melyeket nagyon élvezett olvasni.


  #10    A kedvenc ruhadarabja egy tipikus, régi amerikai pulóver, Kaliforniából. Fehérben és szürkében. Ha nem érez különösebb affinitást arra, hogy felöltözzön, szimplán felkapja magára egy feszes kordbársony nadrággal. „Ez az egyenruhám” – mondja.  

   #11     Bizton állítom: Isabel Marant a francia sikk főprímása.